Обережно! Кібербулінг!


Стрімкий розвиток інформаційних та комунікаційних технологій безпосередньо впливає на забезпечення та дотримання прав людини. Цифрове середовище створює унікальні можливості для реалізації права на освіту, участі в управлінні державними справами, свободу вираження поглядів та доступу до інформації. Водночас, окрім можливостей, розвиток технологій супроводжується й ризиками дотримання прав людини.
Вразливими до ризиків, що несуть інформаційні та комунікаційні технології, також є діти. Адже, перебуваючи в онлайн, не всі вони знають про правила безпеки в Інтернеті, а також про загрози та реальність їх наслідків у мережі. Тому діти можуть опинитись у ситуації кібербулінгу.

Кібербулінг – це булінг із застосуванням цифрових технологій. Він може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах та мобільних телефонах. Це неодноразова поведінка, спрямована на залякування, провокування гніву чи приниження тих, проти кого він спрямований. 

Приклади включають:

  • ·         поширення брехні про когось або розміщення фотографій, які компрометуюсь когось, у соціальних мережах;
  • ·         надсилання повідомлень або погроз, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди, через платформи обміну повідомленнями;
  • ·         видання себе за когось іншого/іншу і надсилання повідомлень іншим людям від його/її імені.  


Причини віртуальної агресії
Дослідження причин кібербуллінгу також поки що є орієнтовним. На запитання «Чому діти-булери проявляють агресію щодо підлітків в інтернеті?» — дослідники відповідають:
задля реваншу

·                     діти, зазнавши нападок у реальному житті, можуть спробувати бути булерами у віртуальному середовищі
аби розважитися

·                     діти банально (і безвідповідально) не усвідомлюють імовірні негативні наслідки своїх вчинків
для посилення

·                     кібербулінг є додатковим засобом посилення жорстокого ставлення до дитини у реальній групі

 І що ж із цим усім робити? Перестати користуватись інтернетом? У жодному разі. Але, як і в офлайні, треба знати, які можуть бути ризики і як себе від них захистити. ПАМ’ЯТАЙ: нові можливості інтернету несуть із собою нові небезпеки.

   Обмінюєтеся невеликими образливими, емоційними або гнівними меседжами з учасниками форуму, спільного з однокласниками / друзями чату, чи групі в соціальній мережі?  – це може розглядатись як суперечки (флеймінг).
   Твій телефон, вайбер, месенджер, інстаграм, вотсап бомблять повідомленнями, які тебе ображають? І це триває постійно? – це означає тривалі виснажливі атаки (тролінг).
   У чатах пишуть про тебе фейки? Поширюють повідомлення про твої близькі стосунки з кимось? Викладають фотошоплені фото з тобою? Обрали тебе мішенню своїх насмішок, зображують тебе лузером, негативним героєм? Через це твої друзі перестають з тобою спілкуватись або змінюють ставлення до тебе? – це наклепи.
   «Привіт! Я Кеті. Мені 13. Познайомлюся з гарним багатим чоловіком для проведення часу. Незабутні враження гарантую».  Це оголошення стало наслідком зламування акаунта Каті В. Але вона встигла отримати масу неприємних повідомлень від друзів і «охочих» познайомитися. Тебе ігнорять або банять у групі? Твій акаунт включили в «чорний список» групи, чату, форуму? – це відчуження (остракізм), ізоляція.
   З тобою зафрендилася незнайома людина, і ви багато спілкуєтеся в чаті? І ця людина просить твої інтимні фото чи відео? Маючи такі фото, ця людина може тебе шантажувати. Вона може вимагати ще більше інтимних фото, або зняти порно з тобою, або – зустрітися. Такі дії проти тебе є злочином – кібергрумінг.

  •    Пароль до твоїх акаунтів та профілів повинен бути складним. Періодично змінюй його. І в жодному разі не передавай іншим.
  •    Не поспішай, не виплескуй свій негатив у кіберпростір. Завтра ти перестанеш ображатись, а написане залишиться.
  •    Не думай, що інтернет збереже твою анонімність. Інтернет – публічний простір, дії в ньому залишаються в історії. Усе таємне стає явним. Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.
  •    Поважай факти. Треба вміти зберегти підтвердження факту кібербулінгу. Якщо тебе щось неприємно вразило, зачепило, засмутило – збережи й порадься з тими, кому довіряєш.
  •    Не бійся блокувати або вийти з групи. Можливо, у неприємних ситуаціях варто тимчасово відключити певні номери або навіть змінити власний.
  •    Щоб видалити або заблокувати шкідливу для тебе інформацію, ти можеш звернутись до служб підтримки сайтів.
  •    Ігноруй з розумом. Поодинокі напади краще ігнорувати, але на постійні потрібно реагувати. З’явилися погрози життю або здоров’ю – не мовчи.
  •     ПАМ’ЯТАЙ! Надсилаючи світлину свого оголеного тіла, ти одразу втрачаєш можливість контролювати, куди може потрапити це фото.
  •    Закрий у соціальних мережах свою сторінку та список друзів від сторонніх осіб.
  •    Перед тим, як викласти в інтернет або надіслати будь- яке своє фото, припусти, що завтра це фото з’явиться на білборді або на стінах у твоїй школі.
  •      Не вказуй у профілі та повідомленнях свою адресу, номер телефону та номер школи, де навчаєшся.

Уяви, що ти або хтось з твоїх друзів «потрапили на гачок» кіберзлочинця? Що треба зробити: припини листування;
  •          не надсилай фото чи гроші; не зустрічайся зі злочинцем;
  •    зроби копію всього листування або скриншот сторінок, де розміщені світлини;
  •        звернись до дорослого;
  •    разом зверніться до служби підтримки соціальних мереж із проханням видалити фото або відео з тобою.

Комментариев нет:

Отправить комментарий